środa, 23 listopada 2016

Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa



     Czego to ludzie nie wymyślą, można rzec… 

       Pierwsza w Polsce ścieżka rowerowa, która nocą oddaje nagromadzone światło słoneczne jest już dostępna dla rowerzystów. Nawierzchnia świecącej ścieżki rowerowej zawiera tzw. luminofory. To specjalne substancje syntetyczne, które „ładują” się za pomocą światła dziennego, a następnie nocą emitują nagromadzoną energię. W ciągu dnia ścieżka rowerowa ma natomiast kolor niebieski. Chodziło o stworzenie optymalnej kompozycji kolorystycznej z pobliskim jeziorem i naturą, a także, w głównej mierze, o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

     Ta wyjątkowa innowacja powstała w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie. Świecąca ścieżka nie potrzebuje żadnego dodatkowego zasilania – jest w zupełności samowystarczalna, ekologiczna i co najważniejsze, poprawia bezpieczeństwo rowerzystów.
 

      Materiał, z który posłużył do budowy ścieżki jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc ścieżka emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Podobna ścieżka funkcjonuje już na przykład w Holandii, ale ta w Polsce w przeciwieństwie do rozwiązania holenderskiego nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania.

      
     Działanie materiału, z którego powstała ścieżka, związane jest ze zjawiskiem luminescencji. Polega ono na pochłonięciu promieniowania elektromagnetycznego z obszaru widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Pochłonięta energia jest następnie emitowana w postaci światła, na ogół o energii mniejszej niż energia światła wzbudzającego. 
Kask w kształcie fryzury ludzika z LEGO, świecąca ścieżka rowerowa…

Ciekawe, co następne…?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz